Hämeenlinnan Radioamatöörit ry OH3AA lähettää stratosfääripallon sunnuntaina 28.6. noin klo 15-16 kerhotalolta Hämeenlinnan Miemalasta. Pallolennolla on luonnollisesti säävaraus, mutta tällä hetkellä sää ja yläilmakehän tuulet vaikuttavat suotuisilta.
Pallon hyötykuormassa on seuraavat lähettimet:
Horus 4FSK v3 – taajuus 432.300 MHz – paikkatieto/telemetria – kutsumerkki OH3HAB
- Vastaanotto onnistuu Chrome/Chromium/Edge-nettiselaimessa osoitteessa https://horus.sondehub.org/ audion tai RTL-SDR USB-tikun avulla seuraavin asetuksin:
- Mode: Horus Binary (valitse RTL-SDR, jos käytät USB-vastaanotintikkua, vaihtoehtona audio SSB-vastaanottimesta toimii myös)
- Baudrate: 100 baud
- Tone spacing: 270
- Upload to SondeHub: raksi päällä, niin jaat vastaanotetun paikkatiedon SondeHub Amateur-palveluun! (tämä on tärkeää olla päällä, niin paikkatieto välittyy nettiin!)
- Voit myös niin halutessasi määrittää oman vastaanottoaseman kutsun/tunnuksen ja sen koordinaatit ja raksia Upload station position, niin vastaanottoasemasi näkyy SondeHub Amateur-palvelussa.
- Seuranta kartalla netissä SondeHub Amateur-palvelussa (ei tarvitse vastaanotinta): https://amateur.sondehub.org/#!mt=Mapnik&mz=9&qm=12h&mc=61.01374,24.50517
Wenet-kuvalähete – taajuus 436.750 MHz – still-kuvia lennolta
- Vastaanotto onnistuu Chrome/Chromium/Edge-nettiselaimessa osoitteessa https://wenet.sondehub.org/ RTL-SDR USB-tikun avulla seuraavin asetuksin:
- Mode: Wenet
- Wenet Version: Wenet Traditional (115177 UART)
- Upload to SondeHub: raksi päällä, niin jaat vastaanotetun paikkatiedon SondeHub Amateur-palveluun! (tämä on tärkeää olla päällä, niin paikkatieto välittyy nettiin!)
- Voit myös niin halutessasi määrittää oman vastaanottoaseman kutsun/tunnuksen ja sen koordinaatit ja raksia Upload station position, niin vastaanottoasemasi näkyy SondeHub Amateur-palvelussa.
- Omia ja muiden vastaanottamia kuvia voi seurata reaaliajassa netissä osoitteessa: https://ssdv.habhub.org/
APRS 1200 baud – taajuus 432.500 MHz – paikkatieto/telemetria – kutsumerkki OH3HAB-11
- Vastaanotto millä tahansa 70cm APRS-vastaanottimella
- Seuranta kartalla netissä aprs.fi-palvelussa: https://aprs.fi/#!lat=60.30840&lng=25.03780 ja hae kutsumerkkiä OH3HAB-11
Mahdollisuuksien mukaan pallolennolla on myös Meshtastic sekä MeshCore-toistimet 868 MHz ISM-bandilla. Meshtastic- ja MeshCore-lähetteet käyttävät Mesh Pirkanmaan asetuksia: https://meshpirkanmaa.org/
Tarkempia tietoja vastaanotosta ja vaihtoehtoisia tapoja vastaanotttaa Horus 4FSK, Wenet ja APRS-lähetteitä löytyy sivulta Stratosfääripallolentojen seuranta.
Lennon järjestelyistä voi tarvittaessa kysyä lisätietoa lähettämällä sähköpostia kerholle club@oh3aa.fi.